🏠 Eseje Mentalność Przedsiębiorcy Kiedy biznes robisz, zamiast go budować…
Piotr Majewski

Kiedy biznes robisz, zamiast go budować…

Jeśli Twój biznes wchodzi z butami do Twojego życia, to jest artykuł dla Ciebie...

Przez 20 lat robienia biznesu i doradzania przedsiębiorcom widziałem od środka mnóstwo biznesów - takich, które realizowały oczekiwania właścicieli i takich, które ich niewoliły.

Biznesy, które realizowały oczekiwania właścicieli, miały jedną cechę wspólną...

Wszystkie biznesy, które realizują oczekiwania właścicieli, mają jedną cechę wspólną.

Mają bardzo dużo cech różnych, teoretycznie bardzo mało je łączy. Ale jest jedna rzecz, która łączy wszystkie dobrze działające biznesy. Działające, czyli te które dają swoim właścicielom systematycznie pieniądze i frajdę, których istnienie i przyszłość nie zależy od zdolności do pracy ich właściciela.

Tą cechą jest fakt, że ich praca właściciela NIE jest najcenniejszym aktywem własnego biznesu. Innymi słowy biznes nie jest zbudowany wokół pracy właściciela, nawet jeśli jest zbudowany na wizerunku lub doświadczeniu właściciela.

Gdy praca właściciela nie jest najcenniejszym aktywem biznesu, biznes sam w sobie jest aktywem pracującym dla właściciela. To odróżnia najlepsze biznesy od całej reszty.

Osiągnięcie takiego stanu jest możliwe tylko jedną drogą.

Jako właściciel biznesu musisz przestać oportunistycznie robić biznes

Robienie małego biznesu jest stosunkowo proste... i przez to uzależniające. 

Po tym, jak rozgryziesz sposób na dotarcie do Klientów i usługę lub produkt, za który chcą zapłacić, trudna część robienia biznesu się kończy, zaczyna się część żmudna, która otwiera szansę na prawdziwy potencjał biznesu - część naprawdę trudną.

Robienie małego biznesu jest proste, ponieważ jest to często po prostu lepiej lub gorzej płatna praca - dajesz Klientom swoje zaangażowanie, doświadczenie i czas za ich pieniądze. Masz więc wielu "pracodawców", zamiast jednego. Ryzyko jest mniejsze, jeśli jesteś dobry w swojej specjalizacji. Ponadto, jeśli jesteś dobry, możesz wybierać sobie Klientów z jakimi pracujesz i sposób, w jaki z nimi pracujesz. 

Nadal jest to jednak praca... bo biznes robisz, zamiast go budować. Jesteś rzemieślnikiem.

Budowanie, robienie, co za różnica?

Robisz biznes, gdy swoją pracą sprawiasz, że działa. Budujesz biznes, gdy swoją pracą sprawiasz, że biznes działa z coraz mniejszym Twoim udziałem.

Krytyczna jest zamiana Twojego czasu nie na pieniądze, ale na aktywa (systemy, licencje, projekty, marki, zespoły) generujące pieniądze "z coraz mniejszym Twoim udziałem". To nas co poświęcasz czas determinuje to, czy biznes tylko robisz, czy go budujesz.

Budowanie biznesu jest trudne, czasami ekstremalnie trudne.

Trudność w budowaniu biznesu nie wynika z tego, że technicznie jest to skomplikowane. Wręcz przeciwnie. Techniczna strona budowania biznesu jest prostsza niż znalezienie sposobu dotarcia do Klientów i stworzenie usługi lub produktu, za który chcą zapłacić. Trudność polega na tym, że budowanie biznesu wymaga kompletnie - a jest to mocno niedopowiedziane - innego sposobu myślenia o biznesie, o jego zasobach, o Twojej pracy, o Twoich zadaniach i o... Twoich dochodach.

Ten ostatni element jest często decydujący. To poziom Twoich dochodów, jakby powiedzieli Amerykanie, "makes or breaks" Twoje próby budowania biznesu.

Precyzyjniej rzecz ujmując to:

To jak szybko Twój styl życia dogania dochody generowane przez biznes, determinuje to, czy uda Ci się kiedykolwiek zbudować biznes niezależny od Ciebie.

Aby uwolnić swój biznes od Twojej pracy i uwolnić siebie od konieczności pracy we własnym biznesie, w pierwszej kolejności...

Zapisz się na darmowy kurs, aby otrzymać tę lekcję i pozostałe:

Zapisz się TUTAJ ⬇️

DARMOWY KURS E-MAILOWY

Co zrobić, aby Twój biznes był łatwiejszy?

Podając numer telefonu wyrażasz zgodę na kontakt w celu omówienia zmian, które chcesz wykonać w Twoim biznesie oraz na to, ze kontakt może mieć charakter handlowy lub jego celem może być marketing bezpośredni produktów i usług.
Zgadzam się na przetwarzanie ww. danych osobowych w celach marketingu bezpośredniego produktów i usług zgodnie z Polityką Prywatności Ventureday P.S.A..

Jak zapisać się na kurs?

1️⃣ Wypełnij formularz swoimi danymi

2️⃣ Odbierz e-mail z prośbą o potwierdzenie subskrypcji
Jeśli e-mail nie dotrze w ciągu 5 minut, sprawdź spam.
Jeśli trafił do spamu, oznacz, że to nie jest spam.

3️⃣ Kliknij w link w e-mailu z prośbą o potwierdzenie subskrypcji

4️⃣ Kolejne lekcje będziesz otrzymywał codziennie o tej samej porze.

Odpowiedzi na częste pytania:

  • Kto będzie przetwarzał moje dane?
  • Jak mogę wypisać się z Waszej listy?
  • Po co Wam mój numer telefonu?
  • Chcę otrzymać cały kurs od razu
Misja Czas na Strategię

Pomagamy przedsiębiorcom usługowym odseparować się od działalności operacyjnej i przygotować biznes na skalowanie